Sankt Karl Borromæus Gruppen

Klar tale fra Vatikanet

De tyske biskopper var i årene 2019-2023 optaget af en palaver, som de kaldte “den synodale vej”, og som resulterede i en række skrivelser, som på flere punkter klart strider med den katolske kirkes lære. Mest kendt er nok ønsket om at den katolske kirke skulle kunne have kvindelige præster, og at Kirken skulle kunne velsigne “partnerskaber” mellem personer af samme køn. Men nu har Vatikanet i overensstemmelse med Kirkens uforanderlige lære slået fast, at ingen af delene er mulige i den katolske kirke. Kardinal Pietro Parolin, der som “statssekretær” er en slags statsminister i Vatikanet, sendte nemlig 23/10 et brev til de tyske biskopper, hvor han skriver:

(1) “Kirken har overhovedet ingen myndighed til at vie kvinder til præsteskabet, og alle Kirkens troende er forpligtet til at anerkende denne beslutning.”

(2) “Et andet tema, som ingen lokalkirke kan indtage sit eget standpunkt om, er homoseksuelle handlinger. Selvom man anerkender at der fra et subjektivt synspunkt kan være forskellige faktorer som kalder os til ikke at dømme enkeltpersoner, ændrer dette på ingen måde den moralske bedømmelse af disse handlinger. Kirkens uforandrede lære understreger, at den objektive bedømmelse af seksuelle relationer mellem personer af samme køn er gjort med sikkerhed og præcision”.

Kort sagt: den katolske kirke kan aldrig få kvindelige præster, og vil aldrig ophøre med at lære at homoseksuelle handlinger objektivt er en synd. Kvinder har til alle tider udøvet store og væsentlige gerninger i tro – fra Guds Moder til de mange store kvindelige helgener – og også i vor tid står skriftestolene åbne for de, der søger tilgivelse og bod for deres synder. Man kan endda sige, at Kirken ved fornyet klarhed i disse spørgsmål læger de sår, som forvirring og uklarhed om dem kun har strøet salt i.

Man kan derfor også kun undre sig over, at skrivelsen til biskopperne ikke blev offentliggjort. Vi hører først om den efter at den blev lækket til en tysk avis den 24. november, og hvad der i det hele taget har bevæget de tyske biskopper til at holde den hemmelig så længe; men det er i hvert fald nu klart, at palaveren om disse ting må ophøre.